Program saradnje nauke i privrede osmišljen je da podstakne preduzeća iz privatnog sektora i javne naučno-istraživačke organizacije da sprovode zajedničke naaučno-istraživačke i razvojne projekte sa ciljem stvaranja novih komercijalno primenjivih proizvoda i usluga, kao i inovativnih tehnologija u ranoj fazi koje mogu imati značaj za budući razvoj i tržišni potencijal.
Program je sufinansiran od strane Svetske banke i Evropske Unije.
Sa zadovoljstvom možemo da obavestimo javnost da je klaster, kome pripada „GREENLAB doo“, uspešno završio učešće na konkursu za podsticajna sredstva te da je „GREENLAB doo“, kao nosilac granta, dana 14.02.2017. potpisao ugovor o finansiranju projekta sa Fondom za inovacionu delatnost.
INOVATIVNI PROBIOTIK ZA UPOTREBU KOD ŽIVOTINJA
Inovacija predstavlja prvu domaću probiotičku kulturu kao zamenu za upotrebu antibiotika u lečenju crevnih infekcija. Nova probiotička kultura se razlikuje od postojećih probiotičkih preparata po sastavu i probiotičkom potencijalu bakterija koje ulaze u njen sastav. Naime, u sastav našeg probiotika ulaze prirodni izolati bakterija mlečne kiseline koje prema klasifikaciji Svetske zdravstvene organizacije (World Health Organisation – WHO) spadaju u grupu generalno bezbednih bakterija („Generaly regarded as safe“ – GRAS), a prema evropskim regulativama (European Food Safety Authority – EFSA) se nalaze na QPS („Qualified Presumption of Safety“) listi. Na osnovu pretkliničkih ispitivanja izvršenih u Laboratoriji za molekularnu mikrobiologiju, Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerziteta u Beogradu i Institutu za istraživanje i razvoj Galenike a.d., Beograd, kao i na osnovu testiranja u uslovima farme sprovedenih na farmi svinja „Mitrosrem“ Veliki Radinci, Sremska Mitrovica i farmi koza „Beocapra“, Kukujevci, Šid pokazano je da inovativna probiotička kultura ima jedinstvena imunomodulatorna svojstva kao i specifično antimikrobno dejstvo na veliki broj patogenih bakterijskih sojeva.
Zbog svog specifičnog delovanja naša nova probiotička kultura može da se koristi kao alternativa upotrebi antibiotika u terapiji crevnih infekcija, naročito u slučaju infekcija koje su do sada bile smatrane teško izlečivim, za razliku od standardnih probiotika. Trenutno na našem tržištu nema adekvatnih probiotičkih preparata za životinje, dok su probiotici za ljude proizvedeni od uvoznih bakterija. S obzirom na jedinstven antimikrobni spektar delovanja i imunomodulatorni potencijal, kao i da su evropske regulative o upotrebi antibiotika pooštrene, očekuje se da će proizvod imati veliki tržišni potencijal kako u zemlji i regionu, tako i globalno.
Probiotička kultura je razvijena tokom inovacionog projekta finansiranog od strane Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, tokom 2013.-2015. godine. Bakterije koje ulaze u sastav probiotičke kulture su deponovane u međunarodnu bakterijsku kolekciju Univerziteta u Gentu, pod patentnom zaštitom, a patentna prijava će biti podneta Zavodu za intelektualnu svojinu Republike Srbije početkom oktobra 2015. godine.
Rezime:
Za uzgajivače svinja: Naš probiotik je prirodan i bezbedan dodatak ishrani suprasnih krmača koji održava prirodni balans imunskog sistema i sprečava nastanak crevnih infekcija kod prasića. Preporučujemo ga i kao zamenu za antibiotike kod teško izlečivih crevnih infekcija.
Za vlasnike kućnih ljubimaca: Naš probiotik je prirodan i bezbedan dodatak ishrani kućnih ljubimaca koji sprečava nastanak bakterijskih infekcija digestivnog trakta i održava prirodni balans imunskog sistema. Preporučujemo ga preventivno ili posle upotrebe antibiotika za obnovu oštećene crevne mikroflore.
Za ljude: Naš probiotik je jedinstven inovativni dodatak ishrani koji deluje na veliki broj patogenih bakterija i održava prirodni balans imunskog sistema. Preporučujemo gaa za prevenciju i tretman različitih bakterijskih infekcija i upalnih bolesti creva, kao i za obnovu oštećene crevne mikroflore posle upotrebe antibiotika.